Öğrenim Görürken Çalışmak

 • Kampüste çalışmak
 • Co-op ve staj öğrencileri
 • Kampüs dışında çalışmak
 • >Kanada menşeili olmayan kurumlarda staj yapmak isteyenler ya da iş’ te eğitim alan öğrencilerin
 • Sağlık hizmetleri öğrencileri

Kampüste çalışmak

Eğer calışma kriterlerine uygunsanız, öğrenim gördüğünüz kampüste ayrıca çalışma vizeniz  olmadan çalışabilirsiniz.

Co-op ve staj öğrencileri

Bazı Kanada akademik programlarında, iş tecrübesi eğitim programının bir parçasıdır. Kanada’daki bir okulda kayıtlı olup, bir co-op ya da staj programına katılmak isteyen yabancı öğrencilerin, hem öğrenci vizesi hem de çalışma vizelerine ihtiyaçları vardır.

Uygunluk durumunuzu tespit etmek ve nasıl  başvuracağınızı  bilmek için bakınız.

Kampüs dışında çalışmak

1 Haziran 2014 tarihi itibariyle, çalışma izniniz olmadan kampus dışında çalışabilirsiniz.  Bu duruma uygunsanız, öğrenim izniniz sayesinde haftada 20 saat çalışma izniniz olacaktır:

 • Düzenli akademik dönem boyunca; ve
 • Tam zamanlı ara tatiller süresince örneğin kış tatili,yaz tatilleri ya da bahar tatilleri gibi.

Kampüs dışında çalışma şartlarına uygun olup olmadığınıza bakınız.

Kanada menşeili olmayan kurumlarda staj yapmak isteyenler ya da iş ’te eğitim alan öğrenciler

Eğer  Kanada’da bir çalışma döneminde, staj ya da iş’te eğitim yapmak isterseniz,Kanada’da bir eğitim kurumuna kayıtlı olmaksızın  , Çalısma vizesi için (yani öğrenim vizesine değil) başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için gerekli talimat ve gerekenler listesi için bakınız  Kanadada Çalışma kısmı.

Kanada dışında resmi değişim mutabakatına haiz Kanada vatandaşlarına karşılıklı  yurtdışında çalışma olanakları  veren  bir eğitim kurumuna kayıtlıysanız, o halde LMO(Labour market opinion* İş piyasası kanaati)  edinmeniz gerekliliğinden muaf tutulursunuz. Çalışma vizesi başvurunuza bu belgenin kopyasını  ekleyiniz.

Sağlık hizmetleri öğrencileri

Eğer Kanada’da herhangi bir üniversite ya da diğer bir eğitim kurumunda kayıtlı olmayıp, sağlık hizmetlerindeki bir yabancı uyruklu öğrenciyseniz (tıp, hemşirelik/hastabakıcılık, fizyoterapi, vs.), Kanada’daki bir tıbbi öğretim kurumunda klinik stajı yapabilir ya da tıbbi seçmeli ders alabilirsiniz. Eğer çalışmanın esas amacı eğitim almak ise, bir çalışma vizesine ya da öğrenci vizesine ihtiyacınız yoktur. Standart bir staj dört ayı geçmemelidir.

Kanada’da geçici süreli olarak öğrenim görmek ya da çalışmak isteyen tüm sağlık hizmetleri öğrencileri,  Tıbbi muayeneden  geçmek durumundadırlar.

Kanada kliniklerinde ihtisas, staj ya da burs dönemindeki yabancı uyruklu öğrenciler, çalışma vizesine başvuru yapmak zorundadırlar.

Eğer bir çalışma vizesine ihtiyacınız yoksa, bir tıbbi muayene formu ve talimatları edinmek için, aşağıdaki aşamaları takip edin. Çalışma vizesi başvuru kitini ve belge denetim listesini kullanmayın, çünkü bunlar size hitaben oluşturulmamıştır ve işlem sürecinizi geciktirebilir.

Aşama 1.

Ziyaretçi vizesine ihtiyacınız olup olmadığını tespit edin: Kanada’ya giriş yapabilmek için ziyaretçi vizesine ihtiyacı olan ülkeler ve bölgelerin listesi.

Aşama 2.

Eğer bir ziyaretçi vizesine ihtiyacınız varsa, lütfen Kanada’yı Ziyaret Etmek bölümümüzden nasıl başvuru yapacağınızı öğrenin. Burada listelenen gereklerin yanında, lütfen aşağıdakileri de temin edin:

 • Kanada’daki ilgili denetim organından alınacak onay yazısı;
 • Kanada’da gideceğiniz medikal enstitüden, antetli kağıda yazılmış, kabulünüzü ve eğitiminiz süresini belirten yazı (e-mail’ler kabul edilmeyecektir); ve
 • İki adet gönderenin adına yazılmış zarf.

Eğer bir ziyaretçi vizesine ihtiyacınız yoksa, lütfen aşağıdakileri temin edin:

 • başvuru formu  ( bu formun başlığı “Application for a Temporary Resident Visa Made Outside of Canada”dır. Bir ziyaretçi vizesine ihtiyacınız olmasa bile, size tıbbi talimatları sağlayabilmemiz için bu formu doldurmanız gerekmektedir);
 • iki adet pasaport fotoğrafı (fotoğraf özelliklerine web sitemizden ulaşabilirsiniz). Fotoğraflar son 6 ay içinde çekilmiş olmalı ve arkaları imzalı ve tarih belirtiyor olmalıdır. Fotoğraflar başvuru formunuza iliştirilmelidir;
 • pasaportunuzun kimlik bilgisi sayfasının fotokopisi;
 • Kanada’daki ilgili denetim organından alınacak onay yazısı (Ontario, Alberta ya da British Columbia’ya gidecek olan öğrenciler için gerekli değildir);
 • Kanada’da gideceğiniz medikal enstitüden, antetli kağıda yazılmış, kabulünüzü ve eğitiminiz süresini belirten yazı (e-mail’ler kabul edilmeyecektir); ve
 • İki adet gönderenin adına yazılmış zarf.

Aşama 3.

Tamamlanmış başvurunuzu teslim ettiğiniz zaman, belirlenen pratisyen hekim ile tıbbi muayenenizin rezervasyonunuzu alabilmeniz için, size bir tıbbi muayene formu göndereceğiz. İşlem süreleri, tıbbi muayenenin gerektiği çalışma vizesi başvuru süreleri ile aynıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir